Tallinna Ülikooli Üliõpilasesindus

Tudengiteater

Tallinna Ülikooli Üliõpilasteater TYYT pakub näitlemise võimalust kõikidele Tallinna Ülikooli üliõpilastele, vilistlastele, õppejõududele ning teistele Tallinna Ülikooliga seotud inimestele.

Millega tegeleme?

Õpime üheskoos tundma etenduskunsti teooriat ja praktikat. Proovime ümberkehastumist ja lavakõnet. Harjutame rolli sisseelamist ja lavalist suhtlust.

Kui soovid meiega liituda, siis võta julgelt ühendust!

 

Liitu

Kooskäimised toimuvad igal kolmapäeval Tallinna Ülikoolis kell 20.00 ruumis M-439. Kui on soovi, tule sinagi!

Lisainfot saab meie Facebooki lehelt või teater@esindus.ee.

Üliõpilasteatri koordinaator: Elina Rätsep (5801 2193)

Teatri ajalugu

TYYT ehk Tallinna Ülikooli Üliõpilasteater sai alguse 2014. aastal, kui Linnar Priimäe juhendamisel lavastus esimene näidend “Othello”.

Aastal 2015 lavastas Üliõpilasteatri rahvusvaheline koosseis Maurice Maeterlincki näidend ,,Pimedad”.


2016/2017 hooajal toodi lavale Shakespeare’i ,,Julius Caesar” näidendi ainetel valminud ,,Caesari surm”, mille pantomiimide osa kütkestas vaatajate meeli nii ülikoolis kui ka väljaspool ülikooli. 

TYYT ajaloo kohta saad täpsemalt lugeda ka TLÜ ajakirjast.

Sel hooajal on tegemisel katkendid Johann Wolfgang von Goethe tragöödiast ,,Faust”.

Lisaks oleme käinud ka väljasõitudel, et tutvuda teiste teatri harrastajatega ja esindada Tallinna Ülikooli. Kolm aastat oleme osa võtnud Viljandis toimuvast Tudengiteatrite festivalist.

Peale 2015. aasta lavastust ,,Pimedad”, hakkas trupis kasvama soov teha tõsise tragöödia kõrvale ka midagi meeleolukamat ja isepäisemat.

2016. aasta sügisel sai kokku grupp vabatahlikke rutiinimurdjaid, kes on sellest ajast peale rõõmustanud nii iseend kui ka teisi mänguliste rollikehastustega. Need samad rutiinimurdjad kutsuvad ka uusi uudishimulikke endaga liituma, et maandada üheskoos nädala jooksul kuhjuvat stressi.


10. mail KiMu-l (Kirjanduse ja Muusika õhtul) esines improvisatsiooniteater TYYT ka esimest korda publikule. Üritust korraldas TÜHI (Tallinna Ülikooli Humanitaarteaduste Instituut).

Senised lavastused

,,Pimedad” (,,Les Aveugles”, 1890) on 1911. aastal Nobeli kirjandusauhinnaga pärjatud Belgia kirjaniku Maurice Maeterlincki sümbolistlik näidend.

Pimedad ootavad, et neid metsa juhatanud preester tagasi tuleks ja nad varjupaika tagasi viiks. Pelgalt teksti ja reaktsioonidega ümbritseva suhtes luuakse ettekujutus erinevatest karakteritest: nägemise kaotanud vana naine ja mees, noor naine ja rühm keskealisi sündinud pimedaid. Neid kohutab üksindus, milles nad püüavad end lohutada ja julgustada.

Situatsioonidraama ,,Pimedad” toob vaatajateni pimedate inimeste tajumaailma. Selle juures teadvustab Maeterlinck publikule, et peale pimeduse on olemas ka mittenägemine – nägijate võimetus või viitsimatus vaadata oma elu ning ümbritsejaid lahtiste silmadega. Kui noor naine loetleb, mida ta kunagi veel näha võis, kõlab see pidulikult nagu hümn: ,,Nägin PÄIKEST ja VETT, nägin TULD, MÄGESID, INIMESI ja imelikke LILLI… Ükskord nägin LUND mäeharjal…” – kas meie, nägijad, oleme neid imelisi asju osanudki näha ja märgata?

Lavastaja: Linnar Priimägi
Osades Tallinna Ülikooli Üliõpilasteateri näitlejad: Maarja Korstnik, Piret Paljak, Venla Rantanen, Reetta Hämäläinen, Jürgen-Kristoffer Korstnik, Maris Võrk, Liisu Kirke Normak, Elina Rätsep, Ruslan Makarenkov, Olga Zaitseva, Carl Veide, Marta Sarapuu.

Etenduse treiler: https://www.youtube.com/watch?v=Gf-EeOKWDtQ&feature=youtu.be

2016. aastal 12.–14. veebruaril osales Tallinna Ülikooli Üliõpilasteater TYYT 14. Tudengite Teatripäevadel Viljandis. TYYT esitas Maurice Maeterlincki etenduse ,,Pimedad” (lavastaja Linnar Priimägi). Festivalil osales kokku kaheksa truppi. See festival ei olnud võistluslik, küll aga sai iga trupp oma esitlusele sisukat tagasisidet teatriprofessionaalidest žüriilt.