Tallinna Ülikooli Üliõpilasesindus

Tudengiesindajad Arvamusfestivalil 2023

Me tegime seda jälle!

 

Mäletate eelmist aastat, mis oli ühtlasi Arvamusfestivali 10. juubel, mil tulemas oli Riigikogu valmiste periood? Mäletate, millise sõnumiga siis tudengid ja tudengiesindajad Arvamusfestivali viimasele debatile läksid? Eelmine aasta olime sügavalt mures pea kõikide kõrghariduse tahkude tuleviku pärast – tudengite toetused on kümme aastat püsinud samad, samal ajal kui hinnad on tohutult tõusnud, õppelaenusüsteem on ajale jalgu jäänud, meie ülipilased käivad tööl ja ei saa keskenduda koolile ning meie õppejõud on sunnitud suure koormuse ja madala palga kõrvalt leidma tööd tasuvamates organisatsioonides.

 

„Enam kui pooled magistriõppe üliõpilastest, esimese põlvkonna üliõpilastest ja suure koormusega töötavatest üliõpilastest töötavad vajadusest – ilma ei saaks nad kõrghariduse omandamist endale lubada.“

 

Terve aasta, läbi valimisperioodi ja koalitsioonikõneluste, koostöös enamike Eesti üliõpilaskondadega, hoidsime tudengitoetuste tõusu äärmist vajalikkust aktuaalsena – saime lubadused valimisprogrammi ja hiljem ka koalitsioonilepingusse! Juba algavast 2023/2024 õppeaasta sügissemestrist kahekordistuvad tudengite vajaduspõhised õppetoetused!

 

Samal ajal, kui tähistame tudengite võite, oleme teadlikud muudest murekohtadest ja tudengite huve kahjustavatest suundumustest ning valmis töötama kindlal sammul edasi. Arvamusfestivalil tõime seekord fookuspunkti vastuseisu tasulisele kõrgharidusele ülemineku suundumuse osas. Lisaks tõime välja taas tähelepaneku, et vajaduspõhiseid õppetoetusi jaotades ei peaks arvestama tudengite leibkonda kuulumisega kuni üpris kõrge vanuseni – paljud tudengid ei sõltu üldse vanemate sissetulekust, seega ei peaks arvestama nende sissetulekut toetuste jagamisel.

 

Nendest ja muudest murekohtadest, suundumustest ja TLÜ üliõpilaskonna seisukohtadest kirjutame lähitulevikus pikemalt.

Arvamusfestival 2023. Foto: Henri-Kristian Kirsip
Meeleavaldus "Aitäh, et lubasite." Foto: Erki Pärnaku
Meeleavaldus tudengitoetuste tõstmise survestamiseks.