Vaimse tervise kuu ja järgmisel nädalal aset leidva nõustamiskeskuse nädala raames suhtlesime üliõpilasteenuste peaspetsialisti ja karjäärinõustaja Kadri Pakastega, kes valgustab natuke lähemalt ÜNK-i tööd ja panust üliõpilaste elu ning tervise edendamisse.
Nõustaja sõnul on nõustamiskeskuse laiem eesmärk toetada üliõpilasi vaimse tervise, karjääri või erivajadusest tulenevate probleemide korral selliselt, et õpingud saaksid edukalt lõpule viidud. Pakaste toob välja ÜNK-is töötavad erinevad spetsialistid- psühholoogid, karjäärinõustaja ning erivajadusega üliõpilaste nõustaja. Pakutavad tugiteenused hõlmavad endas individuaalset nõustamist, tugigruppide kohtumisi, seminare ja erinevaid teavitus- ja ennetustegevusi.
“Psühholoogid ja karjäärinõustaja toetavad üliõpilasi läbi nõustamisprotsessi, erivajadusega üliõpilaste nõustaja aitab koostöös üliõpilasega määrata ka vajalikke kohandusi õppeks ning rääkida need läbi vastavat ainet õpetava õppejõuga. Siinkohal on oluline mainida, et meie psühholoogid ei vii läbi teraapiaid ega määra diagnoose,” rääkis nõustaja.
Nõustamiskeskuse vajalikkusest
Pakaste sõnul peegeldub ühiskonnas toimuv selgelt ka ülikooli keskkonda ning kahjuks on vaimse tervise probleeme aina enam. “Näeme igapäevaselt, et eksamiärevuse ja südamevalu kõrval on koha sisse võtnud erinevad diagnoositud vaimse tervise häired, mille puhul meie psühholoogid saavad toetada toimetulekut,” rääkis nõustaja.
Samuti on oluline nõustaja arvates arvestada erivajadustega ning vajadusel õpinguid tudengile vastavaks kohandada. Lisaks toetab karjäärinõustaja kandidaate, üliõpilasi ja vilistlasi nende karjäärivalikutel arvestades individuaalseid eripärasid. “Hariduse omandamine on üks osa karjääri kujundamise protsessist ja teadlikud valikud viivad edukalt eesmärgini,” rääkis Pakaste.
Edulugu
Kadri Pakastel meenub üks tudeng, keda ootas ees esimene töövestlus, mis tekitas temas väga suurt ärevust. Koos kohtuti kolmel korral ja mängiti töövestluse situatsiooni läbi, et tõsta üliõpilase enesekindlust ja lihvida vastuseid. “Kohe pärast vestlust andis ta mulle teada, et ta tundis end vestlusel hästi ja see kogemus oli nii palju positiivne, et isegi, kui ta tööle ei saa, on ta endaga rahul. Nädal hiljem andis ta teada, et talle tehti sealt tööpakkumine. Kui ta end siin ära tunneb, siis tervitused! Minu jaoks oli see selge töövõit,” tunnistas naine.
Vaimse tervise kuu
Oktoober on teadagi vaimse tervise kuu. Pakaste tõdeb, et vaimne tervis on üks osa kogu tervisest ja tervis on meie vundament ning kui sealt on midagi paigast ära, veab ka kõik muu viltu. “Vaimse tervise kuu tähistamine on oluline teadlikkuse tõstmine eesmärgil, et vaimse tervise probleemid on olemas, need ei ole niisama “paha tuju” või “pabistamine”. Nendega tuleb tegeleda samamoodi nagu kehaliste tervisehädadega. Ehk ärgitab see nii mõndagi kodust välja minema ja professionaalset abi otsima, sest abi on olemas,” rääkis nõustaja.
Lisaks usub naine, et teadlikkuse tõstmine suurendab teistega arvestamist ka nendes inimestes, kes ise vaimse tervise muredega kokku ei ole pidanud puutuma.
Erivajadustega tudengite nõustamine
Nagu eelnevalt juba mainitud, on nõustamiskeskusest võimalik abi leida ka erivajadustega tudengitel, kellel on nõustaja Kai Rannastu sõnul võimalik saada õppimise lihtsustamiseks erinevaid kohandusi. Erivajadus võib olla nii füüsiline kui ka vaimne. Näiteks võib üheks kohanduseks olla tähtaegade pikendamine, mis aitaks tudengil paremini oma koolitöödega toime tulla. Kohanduste rakendamiseks peavad nii nõustamiskeskus kui ka tudeng instituudiga aktiivselt suhtlema ning koostööd tegema.
Erivajadusega tudengile mõeldud nõustamisele tulekuks peab olemas olema ametlik alus, näiteks töövõime vähenemise, Töötukassa, Sotsiaalkindlustusameti või eriarsti tõend.
Nõustamiskeskuse nädal
Pärast vahenädalat toimub suur nõustamiskeskuse nädal, mille eesmärgiks on tõsta nii üliõpilaste kui ka ülikooli töötajate teadlikkust erivajaduste, vaimse tervise ja karjääri teemadel. Pakaste sõnul on külla oodata erinevate puude liitude esindajad, kellega korraldatakse matkemänge, kus erivajaduseta inimesed saavad proovida kui lihtne või keeruline on toimetada ülikooli keskkonnas erivajadusega. Lisaks sellele viib oma vaimse tervise töötuba läbi Peaasi ning Karjäärimessil osalevad mitmed tööandjad, kelle järelkasvuks võiksid olla TLÜ erialade üliõpilased. See on hea võimalus luua tutvusi oma tulevase praktikabaasi või tööandjaga.
Pakaste tõdeb, et nad on märganud, et üliõpilastes tekitab ärevust kirjalike tööde tegemine, on see siis õpingute alguses, keskel või lõputöö tarbeks. “Siin tuleb appi Akadeemiline Raamatukogu, kes pakub meie nõustamiskeskuse nädala raames toetavaid ja praktilisi seminare, kus käsitletakse nii info otsimise kui ka viitamise teemasid – sobilik nii alustavale kui ka lõpetavale üliõpilasele,” rääkis nõustaja.
Personalijuhi töö on juhtida ja koolitada üliõpilaskonna personali, vajadusel leida kontorisse uusi töötajaid ja praktikante ning edendada motivatsioonisüsteeme kontoris.
Vabatahtlike koordinaator on üliõpilaskonna tugisammas, kes toetab, juhendab ja innustab üliõpilaskonna üliõpilasnõukogusid ja klubisid. Samuti on tema ülesanne edendada koostööd üliõpilaskonna juhatuse, personali, volikogu, klubide ja üliõpilasnõukogude vahel. Kui soovid liituda üliõpilaseluga või mõtled lausa uue klubi loomisele, siis pöördu just tema poole. Ta on siin, et aidata Sul leida oma koht ülikooliperes ja toetada Sind uute algatuste elluviimisel.
Need help or guidance? The Student Union assistant is the person you can confidently turn to. Additionally, you can buy merch from them, such as the university cap and ring, which will be a great keepsake from your university days. In case of any issues, they can also assist with issuing ISIC or ITIC cards, and if you order a card through the school, you’ll receive it from them.
The document manager helps the Student Union with everything related to documents – records, archives, manages the Student Union’s invoices and checks and personnel documents. In addition, she coordinates the communication of the Student Union with the university’s office and the finance department and assists, guides and advises in financial and document-related operations.
A board member in the field of education policy leads the educational activities of the Student Union. Their responsibilities include supporting and advising the members of the student councils’ board in organizing representative activities, updating educational legislation, and ensuring internal communication.
The Marketing and Communications Manager is responsible for compiling the newsletter for the students. They also manage the Student Union’s website (www.esindus.ee) and social media, creating content and marketing Student Union events.
The role of the chairman of the board is to support and manage the work of the Student Union at Tallinn University. In addition to the general management of the Student Union, her tasks also include the management of the economic field and external relations and student representation. The Chairman ensures the smooth functioning of the Student Union by providing practical and strategic support and advice.
Juhatuse liige hariduspoliitika valdkonnas juhib üliõpilaskonna haridusalaseid tegevusi. Tema ülesanded hõlmavad üliõpilasnõukogude juhatuse liikmete toetamist ja nõustamist esindustegevuse korraldamisel, haridusvaldkonna õigusaktide ajakohastamist ja sisekommunikatsiooni tagamist.
Vajad abi või suunamist? Üliõpilaskonna assistent on see, kelle poole võid julgelt pöörduda. Lisaks saab tema käest osta meeneid nagu ülikooli teklit ja sõrmust, mis jäävad Sulle toredaks mälestuseks ülikooliajast. Mure korral aitab ta ka vormistada ISIC või ITIC kaarte ja kui tellid kaardi kooli saad selle kätte just tema käest.
Dokumendihaldurina abistab üliõpilaskonda kõigega, mis on seotud dokumentidega – protokollib, arhiveerib, haldab üliõpilaskonna arveid ja tšekke ning personalidokumente. Lisaks koordineerib ta üliõpilaskonna suhtlemist ülikooli kantselei ja rahandusosakonnaga ning abistab, juhendab ja nõustab rahandus- ja dokumendialastes toimingutes.
Turundus- ja kommunikatsioonijuht vastutab tudengitele suunatud infokirja koostamise eest. Samuti haldab ta üliõpilaskonna veebilehte (www.esindus.ee) ja sotsiaalmeediat, luues sisu ning turundades üliõpilaskonna üritusi.
A board member in the field of social policy manages the social policy sector of the Student Union. This includes advising on and addressing issues related to financial aid, access to higher education, tuition fees, the learning environment, students with special needs, student housing, and childcare facilities.
The Student Union’s human resources manager’s job is to manage and train the Student Union staff, find new employees and interns for the office if needed, and promote motivational systems in the office.
The Volunteer Coordinator is a pillar of the Student Union who supports, guides and inspires the student councils and clubs of the Student Union. It is also her job to promote cooperation between the Student Union’s board, staff, council, clubs and student councils. If you want to join the student life or even think about starting a new club, contact her. She is here to help you find your place in the university family and to support you in implementing new initiatives.
The work of the Student Union Council is managed by the Speaker of the Council, whose main duties are to prepare, convene and preside over council sessions. All decisions and regulations made during the council session must be co-signed by the speaker and the recording secretary of the session and then made public.
Juhatuse liige sotsiaalpoliitika valdkonnas tegeleb üliõpilaskonna sotsiaalpoliitika valdkonna juhtimisega. See hõlmab nõustamist, toetusi, ligipääsu kõrgharidusele, õppemakse, õppekeskkonda, erivajadustega üliõpilasi, üliõpilaselamuid ja lastetoa küsimusi.
Juhatuse esimehe roll on toetada ja juhtida üliõpilaskonna tööd Tallinna Ülikoolis. Tema ülesanded hõlmavad lisaks üliõpilaskonna üldjuhtimisele ka majandusvaldkonna ja välissuhete juhtimist ning üliõpilaste esindamist. Esimees tagab üliõpilaskonna sujuva toimimise, pakkudes praktilist ja strateegilist tuge ning nõu.
Üliõpilaskonna volikogu tööd juhib volikogu spiiker, kelle põhiülesanneteks on volikogu istungite ettevalmistamine, kokkukutsumine ja juhatamine. Kõik volikogu istungi ajal tehtud otsused ja määrused peab spiiker koos istungi protokollijaga allkirjastama ning avalikustama.